تاکسی آنلاین

آنقدری مزایای تاکسی اینترنتی نسبت به معایب آن بیشتر است که نمی‌توان از اهمیت آن و فوایدی که برای کشورها داشته‌است، چشم‌پوشی کرد. همزمان باپیدایش و رونق تاکسی‌های اینترنتی در ایران کشمکش‌ها و جدال‌های زیادی بین تاکسی‌های آنلاین و سنتی ایجاد شد. اگرچه استفاد از تاکسی‌های اینترنتی این روزها طرفداران زیادی دارد ولی اینگونه نیست که نسبت به تاکسی‌های سنتی فقط مزیت داشته باشد بلکه معایبی را نیز دارا می‌باشد. در این قسمت به بررسی مزایا و معایب تاکسی های اینترنتی می‌پردازیم.

مزایا و معایب تاکسی اینترنتی

مهم‌ترین مزایای تاکسی اینترنتی

سال ها تنها گزینه های پیش رو برای در اختیار داشتن یک اتومبیل و راننده ی اختصاصی برای جابجایی از یک نقطه ی شهر به نقطه ی دیگر، یکی تماس با تاکسی تلفنی، و دیگری پیدا کردن تاکسی دربست بوده است. اما هر کدام از اینها مشکلات و دردسرهای فراوانی را برای افراد ایجاد می‌کرد. مشکلاتی که هر یک از ما به خوبی آنها را درک کرده‌ایم. آمدن تاکسی‌های اینترنتی پاسخی برای حل بسیاری از این مشکلات بود. مزایایی که این نوع سامانه هوشمند تاکسی برای زندگی افراد پدید آورد باعث شد تا به مرور زمان جایگاه ویژه‌ای را در جامعه حمل و نقل کشوری پیدا کند. از جمله این مزایا:
1. پرداخت هزینه کمتر
2. صرفه‌جویی در زمان و هزینه
3. اشتراک سفر با نزدیکان
4. حفظ امنیت
5. اشتغال‌زایی
6. اشتراک سفر با دیگران

امنیت، یکی از مهم‌ترین مزایای تاکسی اینترنتی

در ابتدای شروع فعالیت‌های تاکسی آنلاین، بسیاری از جمله آژانس‌داران معتقد بودند که تاکسی‌های بوجود آمده امروزی در برابر حعظ امنیت مسافران هیچ تدبیری نیندیشیده‌اند. اما در واقع اینگونه نیست. تمامی رانندگانی که در این سامانه‌ها مشغول به کار می‌شوند، قبل از استخدام و در حین ثبت‌نام تمامی گواهی احراز هویت خود و گواهی عدم سوپیشینه را ارائه می‌دهند. و همچنین از طرف پلیس فتا تمامی سوابق پیشین آنها بررسی و تایید می‌شود. حال پس از تاییدیه‌های لازم این رانندگان می‌توانند به عنوان راننده تاکسی اینترنتی فعالیت داشته باشند. همچنین اشتراک‌گذاری سفر با نزدیکان و امکان مسیریابی از جمله اقدامات و امکاناتیست که در این اپلیکیشنها جهت حفط امنیت مسافرین وجود دارد.
معایب تاکسی اینترنتی
از جمله‌ی معایبی که تاکسی‌های اینترنتی دارند، وجود رانندگان کم‌تجربه است. رانندگانی که شاید در کنار شغل اصلی خود نیاز به کسب درآمد بیشتری دارند و به دلیل داشتن وسیله نقلیه توانسته‌اند به عنوان راننده استخدام شوند. از طرفی هم کاربران برای درخواست تاکسی حتما نیاز به موبایل‌های هوشمند دارند که البته این مورد در برخی تاکسی‌های اینترنتی توسط راه‌اندازی سامانه دیسپچینگ حل شده است. بدین صورت که کاربران می‌توانند از طریق تماس تلفنی درخواست تاکسی دهند.
از دیگر معایبی که تاکسی‌های اینترنتی دارند ان است که گاهی افراد در مکانهای پرترافیک حضور دارند و برای سفر خود بسیار عجله دارند. بگونه‌ای که اگر بخواهند درخواست تاکسی کنند بسیار دیر می‌شود پس در آن حالت ترجیح می‌دهند سفر خود را تاکسی‌های شهری و نزدیکترین آژآنس به آن محل انجام دهند.

مشکلات تاکسی‌داران سنتی

تا قبل از پیدایش تاکسی‌های آنلاین، تاکسی‌داران سنتی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند اما پس از ظهور تاکسی‌های اینترنتی با مشکلات بسیاری مواجه شدند که تعدادی از آنعا تاب رقابت با بازار جدید را نداشته و به سرعت از دور تاکسی‌های شهری خارج شدند. اما در این قسمت می‌خواهیم با مهم‌ترین مشکلاتی که تاکسی‌های سنتی با آن روبرو شدند، صحبت کنیم. مشکلاتی از جمله:
1. عدم مسیریابی رانندگان و مسافران
2. نبود امنیت
3. کاهش درآمد
4. عدم مدیریت صحیح سفرها
5. عدم تخمین زمان لازم
6. نبود مشتریان وفادار
7. کاهش نیروهای کاری
8. عدم آگاهی از مسیرهای پرترافیک

این مشکلات و معایب البته چیزی از مزایای تاکسی اینترنتی کم نمی‌کند. آنقدری که سفرهای آنلاین شهری برای شهروندان مزیت داشته است سبب می‌شود که این معایب آنقدرها هم به چشم نیاید!

مزایای تاکسی اینترنتی نسبت به تاکسی سنتی

معایب تاکسی تلفنی های سنتی

بار ها برای هر یک از ما پیش آمده که در تماس با تاکسی تلفنی، با پاسخ منفی اپراتور مواجه می شویم. این پاسخ منفی می تواند ناشی از کمبود اتومبیل و یا خودداری آژانس از ارسال تاکسی برای مسیر های پر ترافیک در ساعات شلوغی باشد. بدتر از آن، قول مساعد اپراتور برای ارسال تاکسی، و دقیقه هایی است که یکی پس از دیگری در انتظار تاکسی مورد نظر باید سپری شوند و خبری از آن نشود. تاکسی دربستی چالش های بیشتری دارد. تاکسی های تلفنی با تمام بدقولی هایشان، حداقل دفتر ثابتی برای اداره ی امور جاری خود دارند که در صورت نیاز می توان برای پیگیری سرویس دهی ناقص یا هر کوتاهی دیگر از سمت سرویس دهنده به آن مراجعه کرد. از طرف دیگر نام و نشان رانندگان نیز در حالت عادی باید توسط آژانس های تاکسی تلفنی ثبت و مدیریت شود.

معایب تاکسی دربستی ها

این در حالی است که اکثر تاکسی هایی که در سطح شهر به سوار کردن مسافر به صورت دربستی اقدام می کنند شخصی هستند و همین موضوع بار ها و بار ها باعث بروز مشکلاتی برای مسافران شده است؛ بسیاری از قربانیان سرقت و آزار، به همین طریق به دام افتاده اند. گذشته از مخاطرات امنیتی، هزینه ی تاکسی های دربستی سطح شهر معمولاً با سوء استفاده ی رانندگان آنها از کمبود تاکسی در ساعات شلوغی سر به فلک می کشد. هر دو گزینه ی بالا از لحاظ دسترسی نیز در بخش هایی از شهر متمرکز و در نتیجه در بخش های دیگر دور از دسترس هستند. بسیاری از مواقع هیچ کدام از ما نه به شماره ی تاکسی تلفنی محلی که در آن قرار داریم دسترسی داریم و نه به تاکسی خطی یا دربستی.

پیش به سوی کسب مزایای تاکسی اینترنتی

موضوع طرح ، مزایای تاکسی اینترنتی است که دنیای کسب و کار نقل و انتقال مسافر با خودرو را دستخوش انقلاب کرده اند.شیوه ی کار به بیان ساده این است که برای درخواست تاکسی انلاین، هرکجا و در هر زمان می توان از یک اپلیکشین موبایل کمک گرفت که رابط شما و راننده است. آینده نگر های حوزه ی فناوری و حتی خود تاکسی دارانی که از محیط اطرافشان آگاهی بهتری دارند این حقیقت را به خوبی درک کرده اند که مزایای تاکسی اینترنتی در نهایت کسب و کار نسبتاً ناکارآمد تاکسی های دربستی و تلفنی فعلی را منقرض خواهند کرد.پلتفرم مذکور همین حالا نیز بخش بزرگی از بازار کسب و کار تاکسی های سنتی را به خود اختصاص داده اند و علاوه بر آن، اقیانوس آبی مشتریان تازه ی خود که علاقه ای به استفاده از گزینه های سنتی نداشته اند را نیز به وجود آورده اند.

میل به سمت هوشمندی

کسب و کار های سنتی تاکسیرانی سال هاست مسافران موبایل به دست را از نقطه ای به نقطه ی دیگر شهر می رسانند اما به طرزی باورنکردنی از پتانسیلی که همین موبایل می تواند برای ارتقای سطح کیفی و کمی کسب و کارشان داشته باشد غافل مانده اند. از فواید پیدایش تکنولوژی‌های حمل و نقل در سیستم‌های سفرهای دورن‌شهری و برون‌شهری نمیتوان چشم‌پوشی کرد. ظاهراً همین غفلت برای باختن بازار خود به رقبای تازه وارد و مجهز به فناوری کافی است. روندی که در نهایت جای پایش در کشور ما نیز سفت خواهد شد، برای بیشتر ما این اتفاق افتاده است که در جایی از شهر گیر افتاده‌ایم که نه تاکسی خطی می‌توانیم پیدا کنیم و نه دسترسی به آژانس داریم. تاکسی اینترنتی با کمک فناوری برای حل این مشکل آمده اند، اپلیکیشنی پرطرفدار در مارکت‌ها و اپ‌استورهای مختلف. وظیفه اپلیکیشن رهتاک فراهم کردن سرویس درخواست خودرو از طریق تلفن همراه است.

منبع:tahatech.ir

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.